Orman Haftası nedir? Ne zaman kutlanır?

orman haftası afişleri

Toprağın ya da genel ifade ile doğanın rahat bir nefes alması, yenilenmesi için yeni ve taze ağaçlara ihtiyaç vardır. Bunun yanında ormanlar ilk çağlardan beri insanlar tarafından birçok amaç için kullanılmıştır. Günümüzde defter, sandalye, koltuk yapmak için kullanılan ormanlardan edinilen ağaçlar, geçmişte atalarımızın yiyecek kaynağı hatta barındıkları bir mekan olmuştur. İşte bunun önüne geçilmesi ve geleceğe daha düzenli ve sağlıklı orman alanları bırakılması için 21-26 Mart arası Orman Haftası olarak ilan edilmiştir.

Orman haftası ne zaman kutlanır?

Ülkemizde 21-26 Mart tarihleri arası Orman Haftası  kutlanmaktadır.

Orman Haftası’nda doğayı seven herkes bir araya gelir ve kendi adına ağaç diker. Sokaklara çıkan Green Peace üyeleri üstlerinde Orman Haftası ile ilgili güzel sözler yazan ve insanları bilgilendiren broşürler dağıtırlar.

Okullara gelen konularında uzman kişiler Orman Haftası ile ilgili yazılarını okuyarak öğrencileri bilgilendirmeyi amaçlarlar. Bu uzman kişilerin katıldığı konferanslara Orman Haftası ile ilgili şiirler yazan şairler de katılır. Kitaplarını imzaladıktan sonra öğrencilere dağıtan şairler, çocukların küçük yaşlarda ormanı sevmelerine büyük katkıda bulunurlar. Öğretmenlerinde içinde bulunduğu doğa gezileri ve organizasyonları da yapılarak ormanların güzellikleri çocuklara gösterilir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.